Po letech strávených v srdci New Yorku mohu směle potvrdit, že právě v dubnu a květnu má město naprosto neopakovatelné kouzlo. Koruny stromů v parcích obalují růžové květy, květináče v ulicích zdobí žluté narcisy v kombinaci s modrými hyacinty a záhony září řadami tulipánů nádherných sytých barev. Je to období, na které se neskutečně těším. Jarní víkendy jsme vždy trávili v botanických zahradách a parcích, kterých je v New Yorku bezpočet. Zvlášť jsem si oblíbila procházku kolem řeky Hudson od Battery parku v jižním cípu Manhattanu k obchodnímu domu Brookfield Place. Záhony růžových tulipánů v přilehlém parčíku je doslovná pastva pro oči. Rozepisovat se o rozkvetlém Central parku by pak vystačilo přinejmenším na román.
Už v lednu jsem dokončila rukopis, jehož příběh se odehrává ke konci roku v New Yorku a rozplánovala si aktivity na celý rok 2020. V únoru jsem si užila Týden módy a těšila se na březnové představení na Broadwayi se Sarah Jessicou Parker a následnou cestu za rodinou do Evropy. O pár dní později už bylo všechno jinak. Veškeré plány nám všem přerušila pandemie. Z jarního New Yorku se tak můžu těšit maximálně na fotkách z minulých let a při obcházení nejbližšího okolí a stejně tak zatím netuším, zda se letos vůbec dostanu do Prahy.
New York si během posledního měsíce připsal nelichotivé prvenství „světového centra nákazy virem covid-19“. Zní to děsivě. Realita je mnohem komplikovanější. Nádhera jarně rozkvetlých ulic města je tak v přímém kontrastu hororu, který se odehrává v některých jeho částech. Ostatně na dvě tváře dnešního New Yorku odkazuje i Central park. Stále tam vidíte běžce, kolaře a jedince i skupinky na procházkách, zatímco na nedaleké louce u Páté avenue vyrostly bílé stany provizorní nemocnice.
Postupně se tu uzavřely kancelářské domy, obchody a restaurace a spousta lidí se ocitla bez práce (v Americe není klasická výpovědní lhůta). Město, které nespí, obklopilo ticho, které narušuje jen občasný zvuk houkačky projíždějící sanitky a každý den v sedm hodin večer zní městem potlesk a troubení na podporu zdravotníků a pracovníků v první linii, kteří se starají o to, aby město fungovalo alespoň v tom základním. Nošení roušek tu bylo doporučeno teprve minulý týden a pokud to jde, vzájemně se na ulici obcházíme velkým obloukem. Ve veřejné dopravě je sice zakázáno cestovat bez zakrytého nosu a úst, ale i taková opatření zde mnozí ignorují. I parky o víkendu vypadají, jako Times Square v turistické sezóně a primátor města proto uvažuje o uzavření 40 mil newyorských ulic pro pěší…
Jakmile se ve zprávách objevila oznámení o plánovaných uzavírkách, z regálů obchodů zmizel toaletní papír a desinfekce a mýdlo začalo být k dostání jen u pokladen na příděl – jedno balení na osobu. Před supermarkety stojí fronty s dvoumetrovými odstupy a když se konečně dostanete dovnitř, střetnete se s pěti osobami v oddělení zeleniny, tak jako se mi to stalo při posledních dvou nákupech! Životní tempo zvolnilo, uspěchané, hlučné město zažívá nebývalou prázdnotu. Na druhou stranu i tady se vzedmula vlna solidarity a svým způsobem to lidi semklo víc dohromady. Abych se z toho nezbláznila, už před měsícem jsem raději přestala sledovat internet a číst noviny. Pouze si v poledne pouštím denní updaty guvernéra státu (Andrew Cuomo).
Loni touhle dobou probíhala kampaň Cool Girl!, mého prvního interaktivního románu, který jsem se rozhodla vydat netradiční cestou přes internetové nakladatelství Pointa. V těchto dnech se snažím dokončit editace a korektury nejnovějšího příběhu Bohemian Roayls, do kterého se budete moci začíst už v létě. Po dvou měsících práce v uzavřeném prostoru, bez balkonu a se syčícím topením (které už nemůže být otravnější), se už nemůžu dočkat, až zase zasednu do oblíbené kavárny, nebo k venkovnímu stolku v Bryant parku a jen doufám, že bude kam zasednout, protože i tady média denně vykreslují různé nelichotivé scénáře.
S nostalgií tak vzpomínám na moje poslední kafe v kavárně v Greenwich Village s Luckou, stážistkou v „Českém domě“ na Upper East Side (Bohemian National Hall), která kvůli uzavírce hranic, musela předčasně odletět. Z našeho tehdejšího povídání o motivaci ke psaní, cestě za sny i o tom, jak ve svých knihách pracuji s různými motivy, vznikl rozhovor, který si můžete přečíst na Lucčině blogu.
New York je hrdý, nezlomný stejně jako spirit jeho obyvatel. I tady karanténa a s ní spojená opatření jednou skončí. Jen si na to budeme muset ještě nějaký čas počkat. A pokud hledáte oddychové čtení, které by vám zpříjemnilo tyhle „zvláštní“ dny, začtěte se do série Moře nálezů a ztrát a využijte 35% slevu na e-knihy. Bude líp. Držte se, opatrujte se. Společně to zvládneme.