Po týdnech a měsících psaní, přepisování, škrtání a úprav je text konečně kompletní. Tak co dál? Mám začít obesílat nakladatelství? Komu svěřit rukopis a jak na to?
V uplynulých měsících se na mě obrátilo hned několik čtenářů s podobnými dotazy. Vždy na ně odpovídám dalším seznamem otázek. Odpověďmi na ně si totiž ujasníte, jak dál postupovat. Co by měl být ten následující krok.
I když vás budou mnozí přesvědčovat o opaku, není jen jedna správná cesta, jak vydat knihu. Jako se vším ostatním, i při vydání knihy máte na výběr tu jednodušší, předem ušlapanou cestu, která ale může být mnohem delší, nebo tu na první pohled komplikovanější cestu s nádechem dobrodružství, zato rychlejší a flexibilnější.
Pro kterou variantu byste se rozhodli, kdybyste měli volný výběr a čas ani finance nebyly problém?
Co bylo pro vás tím hlavním motorem při psaní? Je kniha jen pro vás? Chcete ji jako dárek pro rodinu a přátele, nebo chcete knihu najít v knihkupectví? Je psaní váš koníček, nebo má být něco víc?
Chcete vydat knihu pro vlastní dobrý pocit? Splnit si tím sen, nebo má být doplňkem vašeho podnikání, oboru, ve kterém pracujete? Chcete si zajistit vedlejší příjem? Slávu? Zbohatnout?
Kdo má být cílový čtenář, jakému typu knih dává přednost a kde je většinou kupuje?
Pro někoho je snem najít svoji knihu v knihkupectví, pro jiné se tištěná kniha kvůli tématu, nebo cílové skupině nevyplatí. Jsou autoři, kteří vydávají knihy pouze v elektronické formě. Je to levnější, rychlejší, celkově méně náročné. Pokud máte dostatečně široké čtenářské publikum, může to být i finančně zajímavější než obrovské investice do tisku a skladování hotových knih. I podle toho si vyberete to konkrétní nakladatelství.
Správná otázka tedy není zda, ale kolik. Buďto se jedná o investici časovou, finanční, nebo obě dohromady.
Někdo chce jen odevzdat rukopis do nakladatelství, počkat několik měsíců a na konci tunelu si pak vyzvednout až hotový produkt. Pak se jen objevit na předem připravených knižních akcích a upsat si na nich ruku. Jiní chtějí rozhodovat o tom, jakou bude mít kniha obálku, formát a grafickou podobu atd. Co je vám bližší?
Někdo si chce udělat všechno podle svého a nechce být svazován názory jiných, případně striktními podmínkami ve smlouvách s nakladatelstvím. I tady totiž platí zlaté pravidlo: na čí straně je finanční investice, ta strana má poslední slovo (třeba i proti vůli autora). Vy se tak můžete ocitnout v roli jakéhosi vzdáleného pozorovatele, kterému je pouze občas řečeno, kdy a kde. Na druhou stranu vám přesně tenhle přístup může vyhovovat. Je méně náročný a mnozí ho považují za sázku na jistotu.
Tak už víte, jak to máte vy?
Vaše možnosti jsou v dnešní době neomezené. Můžete knihy vydávat jak přes klasická nakladatelství, tak samonákladem. Anebo kombinací obou. Každá z možností má svoje pro a proti. To, kterou cestou se vydáte, je ale u každého autora individuální. Každému totiž vyhovuje něco jiného. Stejně jako každý máme jinou povahu, líbí se nám jiné věci a přistupujeme k zadaným úkolům jiným způsobem.
Po většinou se dočtete, že být osloven klasickým nakladatelstvím je prý hlavně o štěstí, samonáklad zase znamená vysokou osobní investici, tu časovou i finanční. Záleží tedy na vás, zda chcete zkoušet štěstí, nebo vzít otěže do vlastních rukou.
Já se přikláním spíš k té druhé variantě. Ráda zkouším nové věci a hledám si pro sebe vlastní cestu. Způsob, který mně osobně bude nejlépe vyhovovat a bude sedět mojí povaze i představám. A je mi jedno, zda zrovna tahle cesta patří do kategorie „dobrodružná s nejistým koncem“. Moje knihy mi za to stojí. 🙂
Co s hotovým rukopisem si nakonec musíte opravdu rozhodnout sami za sebe.
Jak jsem se tentokrát rozhodla já? Zjistíš TADY!
V příštím článku: Nakladatelství vs. samonáklad