Při procházení ulicemi New Yorku vás často provází pocit, že jste tu už někdy byli. Nejednou si totiž vybavíte scénu, která se na tom konkrétním místě odehrála a máte chuť rozjet se na adresu, kde bydlel oblíbený hrdina. New York byl a navždy bude studnicí inspirace autorům po celém světě.
V New Yorku najdete jak kamenná knihkupectví Amazonu, tak ta malá nezávislá, která se specializují třeba na kuchařky, nebo komiksy. Nedávno jsme zcela náhodou narazily na malé knihkupectví, které se zaměřuje na žánr detektivky. A to nemluvě o tom, že mnohá místa ve městě jsou přímo spjata se známými jmény literární scény jako Edgar Alan Pole, Mark Twain, Truman Capote (Snídaně u Tiffanyho), Harper Lee (Jak zabít ptáčka), nebo Edith Wharton.
Vybrala jsem 10 oblíbených míst, která by neměla chybět v newyorském itineráři žádného knihomola.
Kde začít? Co třeba ve slavné Veřejné knihovně na Páté avenue! Jedna z mých nejoblíbenějších lokalit na Manhattanu se rozkládá mezi ulicemi 40. a 42.
K ikonické budově NYPL vede široké schodiště, které hlídají po obou stranách sochy lvů: Patience (Trpělivost) a Fortitude (Statečnost). Vstup do budovy je zdarma (je třeba projít přes povinnou bezpečnostní prohlídku). Dechberoucí je nejen vstupní hala, ale také nejvyšší patro s čítárnami. Ta hlavní se jmenuje Rose Main Reading Room a do její „neturistické části“ občas chodím sama psát. Historická budova je opravdovou architektonickou pastvou pro oči a v jejích chodbách se střídají během roku různé výstavy. Mimochodem, newyorská Veřejná knihovna má 92 poboček a je druhou největší v zemi.
Miluju Bryant park. Na jaře, v létě, na podzim, v zimě. Zelené náměstí s parkem mezi 5. – 6. třídou a ulicemi 40. – 42. je dokonalou oázou mezi věžáky a rušným ulicemi a vy si tohle místo zaručeně zamilujete. Za hezkého počasí se tu dá snídat, obědvat, večeřet, odpočívat i bavit se. Neustále se tu něco děje, pokaždé je tu něco k vidění. Stačí zabrat jeden ze stolečků kolem velkého trávníku uprostřed a kromě kafe a knížky nic víc nepotřebuju. Chodím tam pravidelně a pokaždé odtud odcházím s novými popsanými stránkami.
Mojí nejoblíbenější částí Bryant parku je tzn. Reading room. Zrelaxovat tu můžete u vypůjčené knihy, nebo časopisu. Během letní sezóny se tu konají setkání s autory, čtení poezie, workshopy psaní knih a různá povídání o knihách.
Už jsem zmínila, že to vše je navíc zdarma?
Když sejdete po širokém schodišti z Veřejné knihovny a přejdete Pátou třídu, ocitnete se na Library Walk – ulici, která má kromě čísla 41, také knihovnu v názvu. To nejdůležitější se ale nachází pod vámi, ehm, na chodníku. Dva bloky ulice byly totiž přetvořeny na procházku „po knihovně“ a chodníky po obou stranách zdobí bronzové desky s inspirativními citáty z různých knih. Pozorný návštěvník mezi nimi najde také odkaz na českou literaturu – citát z knihy Bohumila Hrabala
Původní soukromá knihovna finančního investora Pierpont Morgana (1837-1913), jednoho z předních sběratelů a kulturních dobrodinců ve Spojených státech, je dnes veřejně přístupná a najdete jí nedaleko Empire State Building. V obrovské sbírce najdete vzácné publikace, rukopisy a starověké artefakty. K vidění je tu jak Gutenbergova bible, tak i americká vydání Dickensových Pickwick Papers a původní rukopis Jane Eyre.
Jediná přímka v Central Parku nese název The Mall, jednoduše: Promenáda. Vede od 66. – 72. ulice a je lemována řadou amerických jilmů. Je jednou z nejnavštěvovanějších a také nejfotografovanějších částí parku a jsem si jistá, že si právě tady vybavíte nejednu scénu z oblíbených filmů a seriálů.
Na jižním konci „Promenády“ se nachází tzv. Literární procházka se čtyřmi sochami renomovaných spisovatelů – Fitz- Greena Hallecka, Roberta Burnse, Sira Waltera Sotta a Williama Shakespeara.
Óh. Další místo, které naprosto zbožňuju. Jedna z nejhezčích zahrad Cental parku je věnována dílům Williama Shakespeara. Mezi rozkvetlými záhony hledejte citáty z díla anglického spisovatele. Zahrada se nachází v sousedství letního divadla Delacorte, ve kterém hraje v letní sezóně shakespearovské divadlo.
U největší katedrály v New Yorku – St. John the Divine na Upper West Side se nachází zahrada People´s Garden. Je to opravdu milé překvapení pro každého knihomola. Zahradě totiž vévodí obrovské sousoší s výzdobou na téma knihy.
Nazývají ho rájem pro milovníky knih. Strand je asi nejikoničtější značkou mezi newyorskými knihkupectvími. Nejstarší knihkupectví v New Yorku se nachází na křižovatce třídy Broadway a 12. ulice. Najdete zde téměř vše, od nejnovějších vydání až po staré knihy. Populární jsou místní výprodeje, ve kterých si můžete pořídit výtisky za dolar.
Vlajkovou loď největšího knihkupeckého domu v Americe (takový americký Luxor) najdete na Union Square. Čekají vás čtyři napěchovaná podlaží s knihami a časopisy, knižního merchu a vůbec všeho, co souvisí s knihami. Nedílnou součástí knihkupectví je kavárna s výhledem na proslulé náměstí. A vězte, že právě sem jezdí velká jména literární scény prezentovat své nejnovější počiny. Pořádají se tu autogramiády, setkání autorů se čtenáři a veřejná čtení.
Vedle velkých gigantů jako Strand a Barnes and Noble najdete v New Yorku také malá, nezávislá knihkupectví. Těch je bohužel rok od roku méně. Jedno z těch nejkrásnějších se nachází v historické čtvrti South Street Seaport mezi Wall Street a Brooklynským mostem. V přízemí je kromě prodejny knih útulná kavárna s posezením venku. V patře vás pro změnu překvapí velké prostory plné polic s knihami rozličných žánrů a vůbec zajímavé architektonické řešení celého prostoru.
Další velmi autentické místo (i s kavárnou), kam ráda zacházím, je Shakespeare & Co. na Upper East Side (knihkupectví má v New Yorku dvě pobočky). Kromě široké nabídky knih všech žánrů, nabízí obchod také unikátní službu. Kdokoli si může nechat v knihkupectví vytisknout vlastní rukopis, vložit ho do polic a nabízet takto vydanou knihu přes web knihkupectví do celého světa.
Kde se ještě můžete setkat v New Yorku se svými oblíbenými autory? Třeba v kulturním centru 92Y na Upper East Side, nebo v Českém domě (Bohemian National Hall) ve stejné čtvrti jen patnáct minut od Central parku. A pokud se chcete začíst do příběhu, který se z části odehrává právě v New Yorku, tady mám jeden osobní tip>>